صفحه اصلی > درباره ما  > معرفی قطب 

قطب علمی آموزشي بهداشت حرفه ای كشور

 Center of Excellence for Occupational Health

   مقدمه :

منابع انسانی، به عنوان ارزشمندترین سرمایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نقش اصلی را در اعتلا و بالندگی اقتصادی و حفظ و ارتقای استقلال کشور ایفا می نماید. با توجه به لزوم صیانت از سلامت این موتور محرکه ملی و در راستای تحقق سند چشم انداز 20 ساله کشور، قطب علمی و آموزشی بهداشت حرفه ای کشور اصولی مترقی را راهنمای مسیر خویش قرار داده است. در سند چشم انداز 20 ساله، برخورداری از جامعه سالم، رفاه، امنیت غذایی، تامین اجتماعی فرصت های برابر، بهره مندی از محیط زیست مطلوب و سرمایه اجتماعی از اولویت های نظام مقدس جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است. در همین راستا قطب ‌های علمی علوم پزشکی کشور، در عرصه ‌هاي اولویت‌دار علم و فناوري مندرج در نقشه جامع علمی کشور و نقشه تحول نظام سلامت کشور نقش مرجع، راهبر و مشاور سیاست‌گذار را ایفا کرده و تولیدات علمی، آینده پژوهی و نوآوري‌هاي آن‌ها در زمینه‌هاي منتخب علوم و خدمات سلامت علاوه بر تامین جایگاه بالاي منطقه‌اي و جهانی، شرایط را براي استقلال نسبی در تامین منابع، جذب نخبگان و مشارکت بخش‌هاي دولتی، خصوصی و غیردولتی فراهم می ‌آورد تا بهبود سلامت شهروندان ایرانی را درحد مورد انتظار براي نیمه‌ راه 1404 تسهیل نماید. در این بین، قطب علمی آموزشی بهداشت حرفه‌ای با برخورداری از کادر علمی متعهد، آگاه و متبحر همواره در جهت ارائه فعاليت‌هاي علمي ارزنده، مشاركت مؤثر در برنامه‌هاي كشوري و تربیت نیروی انسانی متخصص از دانشکده های فعال وپیشرو بوده و حفظ و ادامه این رسالت، با دوراندیشی و استفاده صحیح از فرصت های موجود در قالب برنامه ریزی صحیح ممکن می باشد. لذا انتظار می رود که تدوین اولین برنامه استراتژیک قطب علمی آموزشی بهداشت حرفه‌ای به کسب نتایج بهتر با صرف منابع کمتر کمک نماید.

 

ارزش ها و باورها (Values):

    

-        پایبندی به ارزش ها و اصول اسلامی، اخلاق حرفه ای و حفظ کرامت انسانی

-        رعایت انضباط و وجدان کاری

-        گسترش خلاقیت و نوآوری های فردی و گروهی

-        استفاده بهینه از امکانات و حفظ منابع و منافع ملی در راستای اقتصاد مقاومتی

-        تعهد به انجام و یا حمایت از تحقیقات کاربردی در راستای الویت های ملی

-        استفاده از خرد جمعی و مشارکت سازمانی در جهت توسعه همکاری های ملی

-        شایسته پروری و سرمایه گذاری بر روی نخبگان بالقوه کشور

-        تلاش مستمر در جهت جلب مشارکت مدیران ارشد، سیاستگذاران، برنامه ریزان و محققین

 

رسالت و ماموریت (Mission):

   

        قطب علمی و آموزشی بهداشت حرفه‌ای کشور، سلامت کارکنان کلیه مشاغل، حفظ و ارتقای کیفیت و سلامت محیط های شغلی، استقلال قابل قبول در تامین منابع و دستیابی به فناوري هاي نوين حوزه سلامت کار را سرلوحه کار خود قرار داده است. ما تلاش می کنیم تا در راستای اجرای برنامه های کلان نظام سلامت کشور و همسو با جامعه جهانی، ارائه خدمات بهداشت حرفه‌ای را در سطح کشور و منطقه ارتقاء دهیم. ما مصمم هستیم تا با مدیریت صحیح، استفاده از اساتید برجسته و بهره‌گيري مناسب از قابلیت‌های علمی و حرفه‌ای موجود، کیفیت ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی و مشاوره‌ای را در زمینه بهداشت حرفه‌ای بهبود بخشیم. این قطب در نظر دارد با برقراری ارتباطات و همکاری های بین بخشی و تعاملات موثر و مستمر با دانشگاه‌های ملی و بین المللی و مؤسسات دولتی و خصوصی فعال در این زمینه، پژوهش‌هاي زیربنایی را هم‌سو با دانش روز و متناسب با نیازهای کشور و جامعة جهانی توسعه دهد. ما متعهد هستیم که فعالیت‌های خود را به شیوه‌ای اجرا نماییم که بتواند تولید، توزیع، انتشار و ترویج دانش تخصصی روز را در هر زمان و هر مکان برای همه مخاطبین خود اعم از اساتید، دانشجویان و دانش‌آموختگان بهداشت حرفه‌ای فراهم نموده و بر اساس ظرفیت‌های علمی و ارزش‌های فرهنگی کشور، بستری مناسب را جهت اتخاذ تصمیم های مهم و سیاست‌گذاری‌های کلان در این حوزه از علوم بهداشتی فراهم آورد.


چشم انداز(VISION):

 

         ما بر آن هستيم تا از طریق انجام فعالیت های علمی خلاقانه و نوآورانه، ارتباط با صنعت و تولید ثروت، توسعه و ارتقاي سطح علمی در حوزه بهداشت و ایمنی شغلی و رفع نیاز کشور در حوزه اجرایی و تامین فناوری، به عنوان يكي از 10 قطب علمی برتر کشور شناخته شویم. ما تلاش می کنیم در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله و نقشه جامع علمی کشور، با انجام پژوهش های بنیادی و کاربردی، در ارتقاي سلامت شاغلین پیشگام باشيم. ما متعهد هستیم که از طریق راهبردهای آموزشی، پژوهشی و مدیریتی، نیروی انسانی کارآمد متخصص در زمینه بهداشت حرفه ای را تربیت نماییم. این قطب با تاکید بر تعهد ملی کوشش می نماید موجب ارتقاي سطح سلامت كاركنان کلیه مشاغل و افزایش بهره‌وري و اثربخشي فعاليت‌ها تا بالاترين سطح ممكن گشته، و به این ترتیب گامی مهم در جهت توسعه پایدار ملی و جهانی بردارد.

 

 

هدف کلی (Goal):

         تامین، حفظ و ارتقای سطح سلامت شغلی همه کارکنان

 

 

راهبردها (Strategies):

1-    همكاري علمي و تخصصي با وزارت متبوع در جهت بازنگري و بروز رساني حدود مجاز مواجهه شغلي (OEL) كشور ]با توجه به اينكه مجري ويرايش سوم آن (در سال 1391) به عهده اين گروه بوده است[.

2-    همكاري در تدوين و اجراي برنامه ملي پايش و كنترل آلاينده هاي شيميائي هواي محيط كار

3-    همكاري در تدوين و اجراي برنامه ملي پايش و كنترل عوامل زيان آور فيزيكي محيط كار

4-    همكاري در تدوين و اجراي برنامه ملي ارزيابي ريسك، پيشگيري و كنترل خطرات، حوادث و صدمات شغلي و جاده اي

5-    همكاري در تدوين و اجراي برنامه ملي پايش و ارزيابي ريسك فاكتورهاي ارگونوميكي و پيشگيري از آسيب هاي اسكلتي عضلاني مرتبط با كار

6-     همكاري در تدوين و اجراي برنامه ملي پايش و كنترل مسموميت هاي شغلي

7-    توسعه همكاريهاي علمي از طريق تربيت نيروي انساني متخصص و پژوهشگر مورد نياز كشور با دانشگاههاي داخل و مراكز و قطب هاي علمي خارج از كشور

8-     توسعه انتشارات علمي در زمينه بهداشت حرفه اي، ايمني شغلي و ارگونومي

9-    برگزاري دوره هاي تخصصي و همايش هاي علمي در حوزه هاي پيش گفت

 

 

مالکیت معنوی

تمامی حقوق این سایت متعلق به قطب بهداشت حرفه ای کشور و دانشگاه علوم پزشکی همدان می باشد

Copyright ©2014-2015 University of Medical Science of Hamedan